Myślisz o bieganiu? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Myślisz o bieganiu? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Każdy czas na bieganie jest dobry, jednak to właśnie z początkiem wiosny chętniej decydujemy się na taką aktywność. Jeśli myślisz o bieganiu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które Ci to ułatwią.

W momencie, gdy widzimy jak większość naszych znajomych, sąsiadów, a nawet część rodziny zaczyna biegać, zastanawiamy się czy nie spróbować tego typu aktywności fizycznej. Ludzie chętnie biegają, ponieważ ruch sprzyja naszemu organizmowi. To prosty sposób na zachowanie zdrowia i poprawy samopoczucia.

>> Sprawdź monitor aktywności fizycznej

Powodów jest zdecydowanie więcej. Regularne bieganie usprawnia chociażby pracę serca i zmniejsza ryzyko jego chorób, regulując na przykład poziom cholesterolu (podnosi HDL, obniża LDL). Ponadto wzmacnia mięśnie, zapobiega otyłości i cukrzycy, redukuje stres, przeciwdziała osteoporozie czy poprawia wydolność organizmu. A po wszystkim po prostu lepiej się śpi. Jak widać korzyści jest wiele. Warto jednak dobrze się przygotować do takiej aktywności.

Bieganie dla każdego. Co warto wiedzieć?

Bieganie jest tanią i prostą formą aktywności fizycznej. Jest to sport dostępny dla każdego, w każdym wieku i praktycznie w każdym miejscu – park, las, wyznaczone trasy, podwórko. Nie trzeba dużo, aby cieszyć się z efektów naszej pracy nogami. Dobrze jednak wiedzieć, na co możemy narazić się lekceważąc niektóre zalecenia doświadczonych biegaczy.

1. Dostosuj się do zaleceń lekarza

Mimo, że bieganie jest prostym sposobem na polepszenie naszego samopoczucia, nie każdy ma predyspozycje do intensywnej aktywności. Warto zapytać się swojego lekarza lub zrobić odpowiednie badania, które powiedzą nam na ile możemy sobie pozwolić biegając w parku. Mimo wszystko jakikolwiek mały ruch będzie korzystny dla naszego organizmu, mniej lub bardziej intensywny.

2. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i odzieży

Obuwie to podstawa. Na rynku jest wiele butów, które teoretycznie mogą służyć do biegania. Warto jednak dowiedzieć się najpierw jaki posiadamy typ stopy – chodzi o naszą biomechanikę stóp. W tej kwestii wyróżniamy trzy typu budowy stopy: pronację, supinację i neutralną. Typ możemy sprawdzić w prosty sposób, wystarczy odcisnąć mokrą stopę na podłodze. Pozostawiony ślad powie nam dużo o tym, jakie obuwie powinniśmy zakładać. Dobrze dobrane obuwie zniweluje zmęczenie nóg, podatność na urazy czy bóle głowy. Nie bez znaczenia jest również korzystanie z odpowiedniej odzieży. Warto zaopatrzyć się w taką, dzięki której ciało będzie swobodnie oddychało podczas aktywności.

>> Sprawdź Stopki zdrowotne Deomed mini Bambo.

3. Rozgrzewka i rozciąganie po biegu

Przed każdym biegiem dobrze jest rozgrzać mięśnie. Nieprzygotowanie organizmu może skutkować urazami, zakwasami i gorszym samopoczuciem. Wystarczy 10 minut, aby rozgrzać ciało, pobudzić organizm i zwiększyć krążenie krwi. Wystarczą proste ćwiczenia jak: bieg ręczny, wymachy rąk, skrętoskłony, pajacyki, krążenie tułowia, wymachy nóg, wykroki, wspięcia na palcach. Nie można zapominać również o rozciąganiu mięśni po treningu. Wykonanie prostych czynności może poprawić Twoje późniejsze samopoczucie, unikniesz kontuzji a także zakwasów.

4. Dieta

Bieganie sprzyja również wprowadzeniu odpowiedniej diety. Systematyczna aktywność powoduje zmniejszenie wagi ciała, ale to również zasługa towarzyszącej przy tym zdrowej diety. Aby ułatwić bieganie i aby sprawiało to nam przyjemność dobrze jest przestrzegać kilku zasad żywieniowych. Po pierwsze warto odstawić alkohol, słodycze i napoje gazowane. Dobrze jest unikać ciężkich potraw, szczególnie gdy w planach mamy trening. Jeśli podjadać, to tylko zdrowe przekąski w postaci owoców, orzechów czy ciastek owsianych. Po bieganiu dobrze jest uzupełnić węglowodany. To one w dużej mierze odpowiadają za regenerację organizmu, czasami wystarczy po biegu zjeść owoc, baton musli albo kanapkę z twarogiem i pomidorem.

5. Miej cel

Wyznaczenie sobie konkretnego celu ułatwia bieganie i sprawia, że trzymamy się określonego planu. Zrzucenie wagi, pozbycie się kompleksów, lepsze samopoczucie, zrzucenie balastu psychicznego. Każdy motyw jest dobry, ważne, aby regularnie stosować się do grafiku i z przyjemnością realizować swoje postanowienie.