Najczęstsze kontuzje biegacza

Najczęstsze kontuzje biegacza

Niełatwe jest życie biegacza. Za doskonałą kondycję płaci on niekiedy bardzo wysoką cenę. Uprawiany przez niego sport jest dość urazogenny, jednak nie każda dolegliwość oznacza wykluczenie z aktywności. Podpowiadamy, na co narażeni są biegacze, a także jak zapobiegać dolegliwościom:

Kolano biegacza

Dolegliwość ta odnosi się głównie do osób uprawiających długodystansowe sporty biegowe i obejmuje dwie dolegliwości okolic stawu kolanowego: przedziału bocznego i przedziału przedniego. Pierwszą z nich rozpoznamy, jeśli dochodzi do bólu przy biernym wyproście kolana, przy jego zgięciu lub poprzez uciśnięcie szpary stawowej bocznej (przyśrodkowej). W tym przypadku zalecana jest fizjoterapia oraz rozluźnienie pasma biodrowo-piszczelowego. Dobrą terapią jest również oklejanie plastrami kinesiotaping.

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Ostra odmiana występuje najczęściej wskutek urazu – dochodzi do naderwania lub naciągnięcia włókien ścięgna Achillesa (przy zmianie kierunku biegu, wyskoku, nieprawidłowym postawieniu stopy, itp.). Ból zlokalizowany jest na przebiegu ścięgna i dyskwalifikuje z dalszego biegu, znacznie utrudnia napięcie mięśnia. Najcięższe przypadki wymagają odciążenia kończyny poprzez ortezy medyczne w okresie od 1 do 3 tygodni. W przewlekłej odmiany ból pojawia się stopniowo i zaczyna od niewinnego dyskomfortu, przez co najczęściej jest bagatelizowany. Podstawa leczenia to fizjoterapia z pomocą specjalisty, a następnie ćwiczenia w domu.

Rozcięgno podeszwowe

Ból w okolicach guza piętowego to znak, że prawdopodobnie doszło do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. W zależności od stopnia nasilenia występuje on nawet podczas chodzenia. Dolegliwości pojawiają się sporadycznie, jednak z czasem nabierają na sile i wymuszają przerwę w treningach. Leczenie obejmuje terapię przeciwzapalną za pomocą farmaceutyków, fizykoterapii oraz masaży. Dobre efekty daje zabezpieczenie miejsca urazu plastrami kinesiotaping.

Przeciążenia mięśni podudzia

Osoby uprawiające sporty biegowe często uskarżają się na bóle przeciążeniowe pojawiające się w obrębie mięśni bocznej, tylnej i przedniej części podudzia. Coraz silniejszy ból dyskwalifikuje chwilowo z uprawiania ulubionych aktywności fizycznych. W wyniku przeciążenia mięśnie odruchowo napinają się, skracają oraz stają się mniej elastyczne. Pojawia się ból a nawet delikatne zgrubienia. W tym przypadku również pomocna jest fizjoterapia oraz masaże. Skuteczne są również plastry kinesiotaping.

Jeszcze więcej o urazach zagrażających osobom uprawiającym sporty biegowe przeczytasz tutaj: klik oraz klik.