Prostuj plecy! Czyli dlaczego prosta sylwetka jest tak ważna?

Prostuj plecy! Czyli dlaczego prosta sylwetka jest tak ważna?

„Nie garb się!”, „Wyprostuj się!” – ile razy słyszeliśmy to od rodziców? Kto z nas wziął sobie do serca te polecenia i chodzi cały czas z prostą sylwetką? No właśnie… A przecież zdrowy kręgosłup to marzenie wielu osób.

Gdy kręgosłup boli

Praca fizyczna, zła postawa przy biurku, garbienie się, przeciążanie pleców, noszenie ciężkich toreb na ramieniu, źle wykonywane ćwiczenia, szpilki lub zupełnie płaskie buty… Przyczyn bólu kręgosłupa może być tak naprawdę mnóstwo. Jednak każda z nich sprowadza się do nieprawidłowej postawy.

Kręgosłup to część szkieletu zbudowana z kręgów, która pełni niezwykle istotną rolę w ciele człowieka. Jest podporą utrzymującą cały ciężar. Jego uszkodzenie może być bardzo poważne w skutkach: od ograniczenia wykonywanych ruchów po całkowity paraliż.

Wygląd kręgosłupa przypomina pierścienie nałożone na siebie. W sumie kręgosłup człowieka może mieć 33 lub 34 kręgi. Między nimi znajdują się krążki międzykręgowe, czyli dyski. To one odpowiadają za ruchomość kręgów. Można je również interpretować jako amortyzatory, ponieważ chronią kręgosłup przed działaniem wstrząsów różnego rodzaju. Oprócz bólu pewnych partii pleców jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych, że coś złego się dzieje z naszym kręgosłupem jest dyskopatia, czyli tzw. popularne „wypadnięcie” dysku. Niezbędna jest natychmiastowa konsultacja medyczna.

Sposób na ból kręgosłupa

Jednak zmiany zwyrodnieniowe i bóle kręgosłupa można hamować, a nawet im zapobiegać, dzięki odpowiednim zestawom ćwiczeń. Zasada jest jedna: muszą być prawidłowo wykonywane. Jeśli wykonujesz pracę fizyczną, dużo się pochylając lub stojąc, rób sobie krótkie przerwy na rozciągnięcie. Warto też usiąść na chwilę i rozluźnić mięśnie. Osoby pracujące przy biurku tak samo powinny co jakiś czas wykonywać serię ćwiczeń oraz dodatkowo zadbać o swoją postawę siedzącą i wygodne krzesło. Kilka wymachów rękoma do tyłu, skręty tułowia… Dokładnie wykonaj kilka serii, a od razu poczujesz ulgę.

Zainwestowanie w karnet na basen również będzie dobrym pomysłem. Cotygodniowe treningi na pewno pomogą w wzmocnieniu mięśni i wyrobieniu nawyku prostowania się. W przypadku problemów z kręgosłupem najczęściej polecanym stylem pływackim jest grzbietowy.

Profilaktyka przede wszystkim!

Każdy wie, że lepiej zapobiegać zamiast leczyć. Dlatego jeśli sam masz problemy z prostą postawą lub widzisz, że Twoje dziecko ma tendencję do garbienia się, pomyśl o zakupie prostotrzymacza, czyli tzw. pajączka. To niewielki korektor postawy noszony na plecach, który pomoże nabrać nawyku prostego trzymania się. Prostotrzymacz jest niewidoczny pod odzieżą. Regularnie noszony pomoże w wyrobieniu prostych pleców.

Niezależnie od wieku pamiętaj, aby dbać i szanować swój kręgosłup. To on utrzymuje całe ciało w odpowiedniej formie i jest odpowiedzialny za prawidłowa koordynację ruchową. Zmiany zwyrodnieniowe są trudne do wyleczenia, dlatego zamiast później wydawać ogromne pieniądze na zabiegi rehabilitacyjne, już teraz zacznij ćwiczyć. I przede wszystkim: przestań się garbić!