Rodzaje plastrów, czyli co i na co?

Rodzaje plastrów, czyli co i na co?

Niby jednakowe, mają to samo zadanie, a jednak… Plaster plastrowi nierówny. Ich kształt to nie wynik kreatywności producenta, a przemyślany zabieg. Do czego służy plaster rozgrzewający i do czego służą te podłużne kilkucentymetrowe opatrunki?

Plastry uniwersalne

To najbardziej klasyczne opatrunki, łatwe do kupienia w zestawach. Są dostępne w różnych kształtach i wielkości, dlatego łatwo je dopasować do rany. Najczęściej w pudełku znajdują się także plastry do cięcia, dzięki czemu szybko dopasujemy opatrunek do wielkości i kształtu skaleczenia. Plastry uniwersalne także mogą być wodoodporne czy ozdobione kolorowymi rysunkami specjalnie z myślą o dzieciach.

Plastry na odciski i pęcherze

Otarcia, odciski i pęcherze na stopach potrafią być prawdziwą udręką. Dlatego z pomocą przychodzą specjalisyczne plastry zaopatrzone w żele lub kwas salicylowy, które pomagają w gojeniu i chronieniu ran. Ze względu na miejsce ich występowania te plastry są o wiele wytrzymalsze od klasycznych. Nie zdzierają się tak łatwo. Opatrunki mogą być także stosowane profilaktycznie, np. przy zakładaniu nowego obuwia, dzięki czemu ryzyko powstania pęcherza jest o wiele mniejsze.

Plastry dla sportowców

Grupa opatrunków przeznaczona dla osób prowadzących aktywny styl życia. Z tego względu plastry są o wiele lepsze od tych klasycznych. Wyróżniają się wodoodpornością, elastycznością i wytrzymałością. Tak przystosowane plastry zapewniają maksymalny komfort użytkowania, nie ograniczają ruchów ani nie odklejają się w trakcie treningu, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać. Plastry wodoodporne można stosować podczas kąpieli bez ograniczeń – chroniona rana nie będzie mieć kontaktu z wodą.

Przylepce

Często można spotkać plastry bez opatrunku, czyli tzw. przylepce. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie przymocowanych większych opatrunków, np. gazy, czy też rurek, drenów itp. Innym zastosowaniem przylepca jest wykorzystywanie go do tworzenia etykiet – można po nim z łatwością pisać. W zależności od użytego materiału przylepiec może mieć różne właściwości: być wodoodporny, łatwy lub trudny do rozdarcia, o większej lub mniejszej sile klejenia. Ten rodzaj plastra zawsze warto mieć w apteczce.

Plastry powinny znaleźć się w każdym domu, biurze i samochodzie. Choć same są niewielkie, odgrywają ogromną rolę przy skaleczeniach. Tamują krew, chronią rany przed zabrudzeniem, przynoszą ukojenie przy obtarciach. Jeśli jeszcze się nie zaopatrzyłeś w odpowiedni zestaw, w sklepie medycznym Medicom wybierzesz ten najlepszy. Zapraszamy!