Stłuczenie, skręcenie, zwichnięcie – czym się różnią?

Stłuczenie, skręcenie, zwichnięcie – czym się różnią?

Białe szaleństwo na nartach przerwał Ci uraz? Krwiaki, opuchlizna i zasinienie to najczęstsze objawy takich dolegliwości. Nie zawsze jednak oznaczą one tę samą kontuzję. Zobacz, jak odróżnić stłuczenie od skręcenia i zwichnięcia, by wiedzieć, jak zminimalizować towarzyszące im dolegliwości i szybciej wrócić do formy.

Stłuczenie stawu

Stłuczenie to najmniej groźny uraz stawu, najczęściej jest ono wynikiem upadku lub uderzenia. Towarzyszy mu przede wszystkim ból, zasinienie oraz otarcie naskórka. Postępowanie w przypadku stłuczenia nie jest skomplikowane i nie wymaga interwencji lekarza: wystarczą dostępne w aptekach preparaty przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, można stosować również stabilizatory unieruchamiające miejsce kontuzji.

Uwaga – ciepłe okłady to dobry sposób na regenerację tkanek, jednak można je wykonać dopiero po ustąpieniu opuchlizny.

Skręcenie stawu

Skręcenie to nieco bardziej rozbudowana kategoria, do której zaliczane są:

  • naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł – czyli skręcenie pierwszego stopnia,
  • rozerwanie torebki stawowej – czyli skręcenie drugiego stopnia,
  • rozerwanie torebki stawowej i więzadeł – czyli skręcenie trzeciego stopnia.

Również skutki urazu są bardziej dokuczliwe, a ich minimalizowanie wymaga ingerencji specjalisty, który powinien zdecydować o usztywnieniu stawu gipsem, stabilizatorem lub opaską uciskową. Najbardziej narażone na skręcenia jest staw skokowy i kolanowy. Do urazów dochodzi wskutek złego ustawienia kończyny na nierównym podłożu, upadku lub niefortunnego skoku.

Skręcenie stawu można poznać bo siniaku w obrębie uszkodzonego stawu, silnym bólu i opuchliźnie. Leczenie wymaga zimnych okładów oraz leków przeciwobrzękowych.

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie to poważny uraz, powodujący zmianę ułożenia kości. W tym przypadku interwencja lekarza jest już nie do uniknięcia – przemieszczone kości, o ile same nie wrócą na prawidłową pozycję, muszą zostać nastawione przez chirurga. Unieruchomieniu podlega cały staw, a uszkodzone więzadła i mięśnie muszą zostać operacyjnie zrekonstruowane.

Zwinięciu stawu towarzyszą: opuchlizna, ból, zasinienia i krwiaki. Najbardziej charakterystycznym objawem są zniekształcenia spowodowane przez przemieszczone kości.

 

Zapisz