10 rzeczy, które powinieneś mieć w apteczce

10 rzeczy, które powinieneś mieć w apteczce

Przezorny zawsze ubezpieczony – to przysłowie ma w sobie wiele prawdy. Nigdy nie wiadomo, kiedy może przytrafić się jakieś nieszczęście, w domu, w pracy lub na wakacjach, dlatego warto mieć pod ręką fachowo wyposażoną apteczkę. Sprawdź, czy masz te rzeczy.

  1. Plastry

O tym, dlaczego plastry są niezbędne w każdej apteczce, chyba nie musimy zbyt wiele pisać. Wszelkie obtarcia, skaleczenia i inne drobne rany uchronisz przed infekcją, zaklejając plastrem. Najlepiej aby opatrunki były różnego rozmiaru i w różnych kształtach, które z łatwością dopasujesz do obrażenia. Dla dzieci warto wybrać plastry w kolorowe wzory lub postaci z bajki, które będą dla nich o wiele przyjaźniejsze niż klasyczne opatrunki. Warto mieć również rolkę plastra bez opatrunku do przytrzymywania gazy.

  1. Rękawiczki

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Dlatego zanim przystąpimy do opatrywania rany, należy włożyć rękawiczki lateksowe, które uchronią przed kontaktem z krwią osoby poszkodowanego, a tym samym przed przypadkowym zarażeniem się niechcianymi chorobami lub infekcjami. Po zużyciu rękawiczki trzeba wyrzucić, a apteczkę wyposażyć w nową parę.

  1. Chusta trójkątna

Złamana ręka? Chusta trójkątna służy do stworzenia temblaka, który zdecydowanie ułatwi życie z urazem kończyny górnej.

  1. Maseczka z ustnikiem

Udzielając pierwszej pomocy metodą usta-usta, pamiętaj o użyciu maseczki, która uchroni Cię przed bezpośrednim kontaktem z osobą poszkodowaną. W ten sposób nie zarazisz się potencjalnymi chorobami czy infekcjami.

  1. Bandaż

Niezbędny w opatrywaniu obrażeń, które również potrzebują usztywnienia, np. wszelkie skręcenia, zwichnięcia czy długotrwałe gojenia, np. szwy.

  1. Gaza

Opatrunek, którym zabezpieczymy większe obrażenia lub miejsca posmarowane maścią. Gaza jest lekka, delikatna i niezwykle skuteczna. Można ją przytrzymać kawałkiem plastra bez opatrunku lub opaską siatkową.

  1. Nożyczki

Ten niepozorny element w apteczce pomoże w dopasowaniu wielkości gazy, przecięcia bandaża czy ubrań, jeśli rana znajduje się pod nimi, a nie jest możliwe ich ściągnięcie.

  1. Opaska siatkowa

Przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba przytrzymać opatrunek z gazy. Opaska jest o wiele lżejsza od bandaża i elastyczniejsza – nie ogranicza ruchów poszkodowanego. Można ją stosować przy ranach na głowie lub oka.

  1. Koc życia

Koc życia zwany również folią życia jest niezbędny podczas wypadku, który ma miejsce na dworze lub w chłodnym miejscu. Służy do okrycia poszkodowanej osoby i ochronienia jej przed utratą ciepła.

  1. Woda utleniona

Wszelkie drobne rany typu otarcia czy skaleczenia warto przemyć wodą utlenioną, która oczyści je z zabrudzeń i nie dopuści do powstania infekcji. Mimo że odkażanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, jest ono koniecznie w zabezpieczaniu takich obrażeń.

Pamiętaj, że wymienione wyżej rzeczy to podstawowe wyposażenie apteczki. Jednak jej skład różni się w zależności od przeznaczenia. Inne dodatkowe elementy powinny znaleźć się w apteczce samochodowej czy zakładowej. Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, w którym ktoś ucierpiał, udziel mu pierwszej pomocy, a w razie potrzeby wezwij pogotowie (zadzwoń pod numer 999).