Przezorny zawsze ubezpieczony – to przysłowie ma w sobie wiele prawdy. Nigdy nie wiadomo, kiedy może przytrafić się jakieś nieszczęście, w domu, w pracy lub na wakacjach, dlatego warto mieć pod ręką fachowo wyposażoną apteczkę. Sprawdź, czy masz te rzeczy.
- Plastry
O tym, dlaczego plastry są niezbędne w każdej apteczce, chyba nie musimy zbyt wiele pisać. Wszelkie obtarcia, skaleczenia i inne drobne rany uchronisz przed infekcją, zaklejając plastrem. Najlepiej aby opatrunki były różnego rozmiaru i w różnych kształtach, które z łatwością dopasujesz do obrażenia. Dla dzieci warto wybrać plastry w kolorowe wzory lub postaci z bajki, które będą dla nich o wiele przyjaźniejsze niż klasyczne opatrunki. Warto mieć również rolkę plastra bez opatrunku do przytrzymywania gazy.
- Rękawiczki
Bezpieczeństwo przede wszystkim! Dlatego zanim przystąpimy do opatrywania rany, należy włożyć rękawiczki lateksowe, które uchronią przed kontaktem z krwią osoby poszkodowanego, a tym samym przed przypadkowym zarażeniem się niechcianymi chorobami lub infekcjami. Po zużyciu rękawiczki trzeba wyrzucić, a apteczkę wyposażyć w nową parę.
- Chusta trójkątna
Złamana ręka? Chusta trójkątna służy do stworzenia temblaka, który zdecydowanie ułatwi życie z urazem kończyny górnej.
- Maseczka z ustnikiem
Udzielając pierwszej pomocy metodą usta-usta, pamiętaj o użyciu maseczki, która uchroni Cię przed bezpośrednim kontaktem z osobą poszkodowaną. W ten sposób nie zarazisz się potencjalnymi chorobami czy infekcjami.
- Bandaż
Niezbędny w opatrywaniu obrażeń, które również potrzebują usztywnienia, np. wszelkie skręcenia, zwichnięcia czy długotrwałe gojenia, np. szwy.
- Gaza
Opatrunek, którym zabezpieczymy większe obrażenia lub miejsca posmarowane maścią. Gaza jest lekka, delikatna i niezwykle skuteczna. Można ją przytrzymać kawałkiem plastra bez opatrunku lub opaską siatkową.
- Nożyczki
Ten niepozorny element w apteczce pomoże w dopasowaniu wielkości gazy, przecięcia bandaża czy ubrań, jeśli rana znajduje się pod nimi, a nie jest możliwe ich ściągnięcie.
- Opaska siatkowa
Przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba przytrzymać opatrunek z gazy. Opaska jest o wiele lżejsza od bandaża i elastyczniejsza – nie ogranicza ruchów poszkodowanego. Można ją stosować przy ranach na głowie lub oka.
- Koc życia
Koc życia zwany również folią życia jest niezbędny podczas wypadku, który ma miejsce na dworze lub w chłodnym miejscu. Służy do okrycia poszkodowanej osoby i ochronienia jej przed utratą ciepła.
- Woda utleniona
Wszelkie drobne rany typu otarcia czy skaleczenia warto przemyć wodą utlenioną, która oczyści je z zabrudzeń i nie dopuści do powstania infekcji. Mimo że odkażanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, jest ono koniecznie w zabezpieczaniu takich obrażeń.
Pamiętaj, że wymienione wyżej rzeczy to podstawowe wyposażenie apteczki. Jednak jej skład różni się w zależności od przeznaczenia. Inne dodatkowe elementy powinny znaleźć się w apteczce samochodowej czy zakładowej. Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, w którym ktoś ucierpiał, udziel mu pierwszej pomocy, a w razie potrzeby wezwij pogotowie (zadzwoń pod numer 999).