W łazience dochodzi do największej liczby wypadków. Są na nie narażone szczególnie osoby cierpiące na trudności w poruszaniu się lub niepełnosprawne. Podpowiadamy, jak ułatwić im wykonywanie codziennych czynności higienicznych.
Mata antypoślizgowa
Przed upadkiem najlepiej chroni mata antypoślizgowa, która pozwala na zachowanie równowagi na śliskiej powierzchni. Można ją umieścić pod prysznicem albo w wannie – aby wyeliminować ryzyko wywrócenia się po wstaniu z kąpieli. Maty antypoślizgowe mogą także pełnić funkcje zdrowotne, oferując na przykład efekt masażu stóp, który w medycynie wschodniej uznawany jest za formę leczniczej terapii. Mata antypoślizgowa z efektem masażu wykonana jest z miękkiego PCV i wyposażona w miękką szczotkę.
Uchwyt na ścianę
Przy wannie najlepiej zamontować uchwyt, który pozwoli osobie cierpiącej na trudności w poruszaniu się na wygodniejsze wchodzenie do niej i wychodzenie. Pomoże on także złapać równowagę przy poślizgu. Warto zadbać także o to, aby przed wanną znajdowała się mata antypoślizgowa. Mokre stopy mogą spowodować utratę równowagi, a miękkie dywaniki niekoniecznie uchronią przed upadkiem.
Taboret prysznicowy
Osoby, które nie mogą chodzić albo utrzymać się na nogach zbyt długo, powinny korzystać z taboretu prysznicowego. Umożliwi on samodzielne dbanie o higienę osobistą bez konieczności ingerencji opiekuna, co zapewnia osobie chorej większą samodzielność. Taboret prysznicowy może być obrotowy lub składany – pierwszy z nich pozwala na większą swobodę w poruszaniu się, np. kiedy konieczne jest sięganie po kosmetyki. Składany taboret prysznicowy doskonale sprawdzi się również podczas korzystania z umywalki czy wanny.
Krzesło toaletowe
Dla niepełnosprawnych oraz osób starszych i pacjentów, mających problem z korzystaniem z muszli klozetowej, dobrym rozwiązaniem jest praktyczne, składane krzesło toaletowe. Można je postawić w dowolnym miejscu, a stalowe obramowania ułatwiają wstawanie z muszli.