Badanie dna oka jest proste i bezbolesne, a może dostarczyć mnóstwa informacji o stanie zdrowia organizmu. Pozwala ono na wczesne wykrycie jaskry, nadciśnienia tętniczego, a nawet cukrzycy, umożliwiając zastosowanie skutecznej profilaktyki.
Co mówi dno oka?
Siatkówka, nerw wzrokowy oraz naczynia krwionośne, znajdujące się w wewnętrznej części oka mogą skrywać cenne informacje – od stanu samego narządu wzroku po zagrożenia dla całego organizmu. Badanie siatkówki pozwala na diagnozę takich chorób, jak jej odwarstwienie, grożące utratą wzroku, czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), kiedy zaburzony zostaje środek pola widzenia. Analizując stan nerwu wzrokowego, lekarz może natomiast wcześnie wykryć jaskrę, której zewnętrzne objawy sprowadzają się zazwyczaj do zwykłego bólu głowy. Badanie pozwala także na zaobserwowanie zmian o charakterze neurologicznym. Naczynia krwionośne, znajdujące się na dnie oka, mogą natomiast zdradzić ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy anemii.
Jak przebiega badanie?
Badanie dna oka najczęściej wykonuje się za pomocą oftalmoskopii, umożliwiającej zajrzenie w głąb oka, za źrenicę. Służący do tego oftalmoskop wpuszcza do oka snop światła, który przechodzi przez soczewkę i ciało szkliste, oświetlając dno narządu wzroku. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie chwilę. Dłuższy czas zajmuje przygotowanie do badania. Pacjentowi podawane są zazwyczaj krople, rozszerzające źrenicę, które zaczynają działać po ok. 20 minutach. Dzięki temu okulista może zobaczyć więcej, ponieważ nie blokuje go zbyt wąska źrenica. Nie zawsze jest to konieczne, a czasami wręcz niewskazane – kropli na rozszerzenie źrenic nie mogą przyjmować osoby, cierpiące na jaskrę.
Kiedy należy zbadać dno oka?
Osobom przed 40. rokiem życia zaleca się wykonywanie badania raz na 3 lata. Po 40-tce oko powinno być badane co drugi rok, a po 50-tce – raz w roku. Badanie zaleca się także osobom po 35. roku życia, jeżeli w ich rodzinie występowała jaskra. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są wszelkie choroby naczyniowe i neurologiczne, np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca czy udar mózgu. Osłabienie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barw, krzywienie się linii i inne anomalie związane z narządem wzroku również powinny zostać jak najszybciej sprawdzone przez lekarza specjalistę.