Osoby, pracujące za biurkiem, są narażone na wiele dolegliwości, które nie ograniczają się jedynie do bólu pleców. Przy mało aktywnym trybie życia ryzyko ich wystąpienia zwiększa się. Jeśli chcesz mieć pewność, że zachowasz zdrowie na długie lata, pomimo siedzącej pracy, zacznij wprowadzać zmiany już dziś.
Ból głowy, kręgosłupa, trudności w oddychaniu
Praca przy komputerze często wymusza nieprawidłową postawę, polegającą na garbieniu się i wysuwaniu podbródka do przodu. Towarzyszy temu również zaciskanie szczęki i napinanie mięśni twarzy. Konsekwencją są bóle głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, niedotlenienie, a także problemy z oddechem, wynikające z napinania mięśni brzucha.
Nadwaga
Otyłość dotyka osoby pracujące przy biurku znacznie częściej niż pracowników, których praca wymaga przynajmniej minimalnego ruchu. Bardzo często taki tryb pracy wiąże się również z nieprawidłową dietą. Nadwaga z kolei może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, obniżenia wydajnej pracy serca i zwiększenia poziomu cholesterolu.
Zaburzenia pracy jelit
Pozycja siedząca wymusza nacisk na jelita oraz osłabia mięśnie jamy brzusznej. Konsekwencją jest spowolnienie ruchów jelit, które może doprowadzić do „syndromu leniwego jelita” i związanych z tym problemów z wypróżnianiem. Zalegające resztki pokarmowe wytwarzają z kolei substancje toksyczne, powodujące stany zapalne i podrażnienia. Warto pamiętać, że prawidłowa praca jelit jest niezbędna nie tylko ze względu na trawienie. Organ ten odpowiada także za nasze samopoczucie i wydajność. Jeśli nie pracuje właściwie, skutki odczujemy również w obniżeniu nastroju, ogólnym osłabieniu organizmu, bólach głowy.
Hemoroidy
Ucisk jelit oraz trudności z wypróżnieniem prowadzą do hemoroidów, czyli rozszerzenia się żył w kanale odbytu. Ta uciążliwa dolegliwość wiąże się z bólem, pieczeniem, krwawieniem oraz towarzyszącymi im stanami zapalnymi. Aby im przeciwdziałać, należy zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia i zadbać o zdrową dietę. Wyeliminowanie zaparć to w tym przypadku konieczność.
Żylaki
Brak ruchu przez kilka godzin powoduje unieruchomienie tzw. pompy mięśniowo-zastawkowej, która odpowiada za tłoczenie krwi do serca. Zamiast tego, zalega ona w żyłach, prowadząc do pojawienia się nieestetycznych żylaków.
Cukrzyca typu 2
Osoby z nadwagą, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Wywołuje ją zaburzenie przemiany węglowodanów i zwiększająca się odporność na insulinę. W efekcie trzustka musi produkować jej więcej, co z kolei powoduje wzrost stężenia glukozy, zmuszając trzustkę do wydzielania coraz większych ilości insuliny.
Jak zapobiegać skutkom siedzącej pracy?
Większość dolegliwości, związanych z pracą za biurkiem, skutecznie eliminuje aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Ważna jest także zdrowa pozycja przy komputerze oraz ergonomiczne ułożenie krzesła, biurka i urządzeń. W trakcie pracy należy pamiętać o krótkich 5-minutowych przerwach na rozruszanie nóg i naciąganie mięśni oraz kręgosłupa. Jeżeli któraś z wymienionych dolegliwości już wystąpiła, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku wielu z tych schorzeń aktywność fizyczna i dieta są bowiem tylko elementem s