Haluksy coraz częściej stają się utrapieniem nie tylko wielu kobiet, ale również mężczyzn. Jest to schorzenie bolesne i uciążliwe, dlatego też wzrasta zainteresowanie w sposobach ich leczenia.
Czym jest haluks?
Haluksem nazywa się palec koślawy w stopie. Jest to zniekształcenie palucha spowodowane jego odchyleniem w stronę drugiego palca.
Przyczyny powstawania haluksa
Schorzenie to dotyczy w większości przypadków damskiej części społeczeństwa (9:1). Jest to związane ze słabszym aparatem więzadłowym stopy kobiecej. Dodatkowo noszenie nieodpowiedniego obuwia jakim są wąskie buty na obcasie stanowi kolejną przyczynę powstania haluksa. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi wtedy do nadmiernego obciążenia przedniej części stopy, a w jego rezultacie, zmian w biomechanice stopy. Za inne czynniki, prowadzące do zniekształcenia palucha, uznaje się m.in.:
- czynniki genetyczne,
- choroby reumatyczne,
- płaskostopie,
- nieodpowiednią długość palucha.
Jak leczyć?
Jeżeli pacjent zauważy u siebie zniekształcenie palucha, któremu dodatkowo towarzyszy zaczerwienienie, dyskomfort bądź ból, zaleca się natychmiastową konsultację z lekarzem. Po odpowiednim zdiagnozowaniu przypadku pacjenta, lekarz może zaproponować kilka metod leczenia.
Jedną z nich jest zabieg chirurgiczny. Operacja haluksów dotychczas kojarzyła się pacjentom z bólem, kilkutygodniowym urlopem zdrowotnym i wieloma powikłaniami. Było to spowodowane użyciem tzw. drutów Kirschnera oraz opatrunku gipsowego. Połączenie tych dwóch elementów powoduje zbytnie usztywnienie stawu, a sam drut Kirschnera może prowadzić do uszkodzenia powierzchni stawowej. Wraz z rozwojem medycyny odchodzi się od ich użycia, stąd też coraz rzadziej pojawiają się powikłania. Co więcej, wielu pacjentów potrzebuje zaledwie kilku dni, aby powrócić do pełnej dyspozycyjności.
Kolejną z metod leczenia jest użycie korektora palucha koślawego. Korektor palucha koślawego jest to dzienny aparat, który koryguje w odpowiedni sposób ustawienie palucha. Narzędzie to jest dostępne w naszym sklepie medycznym. Zaleca się również użycie separatora palucha koślawego z pierścieniem. Jest on narzędziem, które zapobiega nachodzeniu się palucha oraz palca sąsiadującego. Znajdziesz je w naszym sklepie ze sprzętem medycznym.
Gimnastyka stóp
Lekarze i specjaliści rekomendują również gimnastykę stóp. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń korygujących haluksy. Pamiętaj, aby przed każdym z ćwiczeń odpowiednio rozgrzać i rozmasować stopy w celu uniknięcia skurczów.
Ćwiczenie 1:
Postaw na ziemi dwa przedmioty o różnych kształtach. Mogą być to np. ołówek oraz gumka do mazania. Staraj się za pomocą palców u stóp, chwycić jeden z wybranych przedmiotów i podać go do przeciwległej ręki. Później wykonaj to samo ćwiczenie, próbując chwycić drugi z przedmiotów. Powtórz dwukrotnie.
Ćwiczenie 2:
W pozycji leżącej podnieś piłkę tenisową i umieść ją pomiędzy stopami. Staraj się obracać piłkę nie upuszczając jej. Wykonuj ćwiczenie przez ok. 1 minutę.
Ćwiczenie 3:
Umieść ręcznik w na podłodze. W pozycji siedzącej staraj się sięgnąć ręcznik i zwijać go w twoim kierunku. Można obciążyć ręcznik, kładąc na nim jakiś przedmiot. Ćwiczenie należy powtórzyć dwa razy.