Hiperglikemia, czyli podwyższenie poziomu cukru we krwi, to najczęściej stan przejściowy, który może przebiegać bezobjawowo. Jego utrzymywanie się może jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Jak rozpoznać hiperglikemię?
Najczęstszymi objawami, związanymi ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi jest zwiększone pragnienie i łaknienie, częste oddawanie moczu, bóle głowy, zmęczenie, trudności z koncentracją i utrata masy ciała. Objawy te zwykle rozwijają się powoli, dlatego chory może nie zdawać sobie z nich sprawy. Dobrym sposobem na monitorowanie poziomu cukru w organizmie jest glukometr, który wskazuje ilość glukozy oraz ciał ketonowych we krwi. Jeśli poziom glukozy na dwie godziny po posiłku przekroczy 180mg/dl, oznacza to niebezpieczeństwo wystąpienia hiperglikemii. Tolerancja organizmu na ilość cukru zależy jednak od wieku, dlatego warto konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące objawy.
Skąd się bierze hiperglikemia?
U osób, cierpiących na cukrzycę, hiperglikemia może wskazywać na źle dobraną dawkę insuliny, nieodpowiednią ilość ćwiczeń oraz niewłaściwą dietę. Może także wiązać się z występowaniem stanów zapalnych. Ryzyko jej pojawienia się mogą także zwiększać niektóre leki, jak epinefryna, niacyna czy leki przeciwpsychotyczne. Hiperglikemia u osób zdrowych może natomiast wskazywać na cukrzycę i konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia. Nie należy jej ignorować, ponieważ długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych, niewydolności nerek oraz utraty wzroku.
Jak ją leczyć?
Wystąpienie hiperglikemii należy natychmiast skonsultować z lekarzem, który może zlecić dalsze badania, zmienić dawkę insuliny albo zaplanować leczenie dla osób wcześniej niezdiagnozowanych cukrzycą. Przede wszystkim jednak należy starać się jej zapobiegać poprzez odpowiednią dietę oraz regularne ćwiczenia.