Odpowiednia temperatura ciała = zdrowie. Nie każdy jednak wie, że „norma” to nie tylko wskazanie termometru w granicach 36,6°C. Wiele zależy od trybu życia i podejmowanych aktywności.
Gdzie regulowana jest temperatura ciała?
System termoregulacji ludzkiego ciała znajduje się w podwzgórzu, za wydzielanie ciepła odpowiedzialna jest wątroba. Ich funkcjonowanie jest jednak zależne od wielu czynników, między innymi aktywność fizyczną czy odparowywanie wilgoci przez skórę.
Jak poznać, że to gorączka?
Stan podgorączkowy, będący pierwszym sygnałem alarmowym, to temperatura powyżej 38°C. Już od 38,5°C można mówić o gorączce nieznacznej, od 39,5°C o gorączce znacznej, a wskazanie od 40,5°C oznacza gorączkę wysoką. Gorączka nadmierna to każde wskazanie powyżej 41°C – to już bezwzględny sygnał, że musi interweniować lekarz!
Podwyższona temperatura to oznaka walki układu odpornościowego z infekcjami. Przewlekle zawyżona ciepłota być objawem to chorób płuc lub tarczy.
Znane wszystkim wskazanie: 36,6 °C to temperatura mierzona pod pachą, wobec czego nie każdy rejon ciała będzie wskazywać te samą wartość. Ten pomiar stosowany jest w Polsce, jednak już w krajach anglosaskich mierzy się temperaturę w jamie ustnej, a norma wynosi już nieco więcej: 36,9 °C.
Te wskazania oznaczają prawidłową temperaturę:
- pod pachą: 35,5-37°C
- na czole: 36,4°C
- w jamie ustnej: 36,8°C
- w uchu: 37,6°C
Gdy temperatura ciała spada poniżej 35 °C, mówi się hipotermii. Zachodzi ona w przypadku znacznego wyziębienia i jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia.
Uwaga! Najwygodniejszym i najszybszym sposobem dla pomiarów temperatury są termometry na podczerwień. Unikajmy termometrów rtęciowych, które wycofano z użytku ze względu na zawartość trującej rtęci.