Stomia to zabieg chirurgiczny, wykonywany najczęściej u osób chorych na nowotwór lub po wypadku, u których konieczne jest usunięcie jelita cienkiego lub grubego albo całego układu moczowego. Efektem zabiegu jest zmiana sposobu wydalania i umieszczenie worka stomijnego w dolnej części brzucha.
Opieka domowa po zabiegu
Pacjent po zabiegu stomii powinien być pod stałą opieką wykwalifikowanej pielęgniarki, jednak rola bliskich osób jest tutaj równie ważna. Przede wszystkim powinni oni dbać o właściwą higienę chorego, który jest narażony na otarcia i odleżyny. Niezbędne jest regularne przemywanie skóry wokół stomii oraz stosowanie kremów nawilżających. Ta partia ciała jest bowiem najbardziej wrażliwa i narażona na podrażnienia. Pod żadnym pozorem nie powinna być przemywana spirytusem.
Kontakt z personelem medycznym
Bezpośrednio po zabiegu pielęgniarka opatrunkowa uczy pacjenta zasad pielęgnacji stomii, podpowie, jaki sprzęt stomijny jest najbardziej odpowiedni. Dzięki swojemu doświadczeniu i poświęcaniu dużej ilości czasu pacjentowi, potrafi także wpłynąć na poprawę jego nastroju oraz pomóc podnieść jakość życia po zabiegu. Osoby, opiekujące się pacjentem po stomii, powinny być w stałym kontakcie z pielęgniarką i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Bardzo ważne jest szybkie konsultowanie wszelkich niepokojących objawów, aby lekarz mógł od razu zareagować na ewentualne powikłania pozabiegowe, jak martwica stomii.
Psychiczne wsparcie
Należy pamiętać, że zabieg stomii powoduje duży spadek samooceny, wzrost lęku przed odrzuceniem i codziennymi sytuacjami. Wielu pacjentów może wymagać pomocy psychologa. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób – rodziny, przyjaciół i niedopuszczenie do zerwania więzi rodzinnych czy społecznych przez pacjenta. Należy go także zachęcać do aktywności życiowej, kontynuowania pracy zawodowej i samodzielności przy wykonywaniu czynności higienicznych. Dobrym pomysłem może być także zachęcenie osoby ze stomią do dołączenia do grupy wsparcia.