Mimo możliwości prowadzenia normalnego życia osoby po zabiegu stomii muszą pamiętać o swoim zdrowiu i w szczególności dbać o siebie. Oto lista artykułów, które ułatwią życie każdemu stomikowi.
Co to jest stomia
Stomia (zwana również przetoką) to chirurgicznie stworzone ujście dla wydalania resztek pokarmu lub moczu. Stomia może być tymczasowa, np. na okres gojenia lub leczenia jelita, aby nie było zbyt obciążone lub trwała, w wyniku choroby, wady lub obrażeń wypadkowych. Rozróżnia się trzy rodzaje stomii: kolostomię (po usunięciu części jelita grubego), ileostomie (po usunięciu kawałka jelita cienkiego) oraz urostomię (połączenie moczowodów ze ścianą jamy brzusznej dla odpływu moczu). Wydalanie treści przez organizm nie jest kontrolowane przez stomika, dlatego musi korzystać ze specjalnego sprzętu stomijnego. Stomia nie powinna ograniczać chorego. Stomik może bez problemu udzielać się towarzysko, uprawiać seks, pływać.
Artykuły dla osób ze stomią
Worek – w worku zbierają się wydalone treści. Jego konstrukcja jest mocna i bardzo szczelna. Nie ma możliwości, aby worek pękł. Zawiera także środki neutralizujące przykre zapachy. Specjalne ujście zapinane na rzepy pozwala na jego częste opróżnianie.
Chusteczka z żelem ochronnym – zabezpiecza skórę przed działaniem treści ze stomii oraz zwiększa przyczepność skóry i przylepca.
Dezodorant w płynie – neutralizuje zapach i jest przyjazny dla skóry. Dzięki długotrwałemu efektowi poślizgu pozwala treści jelitowej swobodnie przesuwać się na dno worka, zapobiega zaleganiu treści jelitowej wokół stomii.
Krem przeciwodparzeniowy – pomaga na bolesną, suchą lub podrażnioną skórę i zapobiega podrażnieniom w przyszłości. Pozwala na przyklejenie sprzętu,nie wpływając na jego przylepność. Działa nawilżająco.
Pasek mocujący – wykonany z delikatnego dla skóry materiału. Posiada możliwość regulacji długości. Zabezpiecza płytkę stomijną przed odklejeniem i utrzymuje sprzęt stomijny na miejscu.
Pasta stomijna – przeznaczona jest do wypełnienia wszystkich fałd i nierówności na skórze wokół stomii tak, by przylepiec stomijny tworzył szczelną ochronę dla skóry przed kontaktem z wydzielinami. Pasta wydłuża czas utrzymania worka na skórze. Jest dostępna w paskach i w tubce.
Pierścień uszczelniający w paskach – poprawia przyleganie przylepca do skóry i umożliwia swobodne ruchy ciała. Zabezpiecza przed nagłym odklejeniem przylepca i wyciekiem.
Pierścień uszczelniający – daje bardziej szczelne dopasowanie sprzętu do ciała, zapobiega podrażnieniom skóry na skutek wycieku, zapewnia dłuższą trwałość przylepca.
Płytka ochronna – zabezpiecza podrażnioną skórę wokół stomii przed działaniem treści ze stomii, umożliwia przyklejenie sprzętu stomijnego na podrażnioną skórę.
Puder do skóry – poprawia stan skóry wokół stomii, zmniejsza podrażnienie skóry, wchłania wilgoć.
Środek do usuwania przylepca – łatwo i bezboleśnie usuwa resztki przylepca i pasty stomijnej. Szybko wysycha, nie zawiera alkoholu, nie piecze, nie wpływa na przylepność.
Środek ochronny do pielęgnacji skóry wokół stomii – zapobiega podrażnieniom, chroni skórę i zabezpiecza ją przed działaniem treści jelitowej i przylepca. Szybko wysycha, dlatego niemal natychmiast można przykleić nową płytkę stomijną lub przylepiec stomijny. Środek daje uczucie komfortu.
Wszystkie opisane powyżej artykuły są dostępne w sklepie medycznym Medicom.
Stomia nie oznacza końca normalnego życia. Jedynym ograniczeniem może być sam chory, dlatego każdy po zabiegu stomii powinien zostać objęty fachową pomocą psychologiczną i zostać przeszkolony przez pielęgniarkę stomijną z zakresu higieny osobistej. Dodatkowo osoby szukające pomocy mogą znaleźć wsparcie w Polskim Towarzystwie Stomijnym Pol-ilko zrzeszającym stomików, których według ostatnich statystyk, żyje w Polsce około 20 tysięcy.