Wyprawy do lasu w tak ciepłe dni jak te są bardzo przyjemne. Jednak każda wyprawa może zakończyć się powrotem z pasażerem na gapę. Kleszcze, bo o nich mowa, potrafią być bardzo niebezpieczne, ale ich sprawne usunięcie trwa kilka chwil.
Uwaga, kleszcze!
Wbrew obiegowej opinii kleszcze nie spadają z drzewa i nie czyhają na człowieka. Te małe pajęczaki są najczęściej spotykane w trawach i krzewach, nawet w tych w centrum miasta, w wilgotnych, ciepłych miejscach i lubią żerować na zwierzętach. Człowiek jest dla nich tylko zastępczym pokarmem, z braku lepszej opcji. Kleszcze są ślepe, a ofiarę wyczuwają na podstawie jego potu.
Kleszcze przenoszą różne, niebezpieczne choroby. To nie tylko borelioza, ale i anaplazmoza, mykoplazmoza, bartonelloza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na boreliozę nie można się zaszczepić, a przebycie choroby nie gwarantuje uodpornienia się, jak np. w przypadku ospy. Istnieje za to szczepionka na KZM. Na szczęście nie każdy kleszcz musi być nosicielem bakterii lub wirusów wywołujących te choroby. Największa aktywność kleszczy przypada na miesiące maj, czerwiec, wrzesień i październik.
Jak usunąć kleszcza?
Pamiętaj, że kleszczy nie wyciąga się palcami! Do tego służy pęseta lub specjalne szczypce, które można kupić w sklepie medycznym lub w aptece. Kleszcza się nie wykręca, a wyciąga zdecydowanym ruchem. Całej „operacji” najlepiej dokonać w jednorazowych rękawiczkach lateksowych. Jeśli boisz się, że sam nie jesteś w stanie usunąć kleszcza w całości (to bardzo ważne!), poproś o pomoc doświadczoną osobę, pielęgniarkę lub lekarza. Rankę należy zdezynfekować i obserwować przez najbliższe tygodnie.
Po ugryzieniu przez kleszcza może wystąpić dookoła niego rumień. Należy niezwłocznie sprawdzić, czy jest to reakcja alergiczna czy też jeden z objawów zarażenia boreliozą. Rumień potrafi pojawić się do 2 tygodni po infekcji.
Jak unikać kleszczy?
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu. Najlepiej nie pojawiać się w miejscach, które im odpowiadają, czyli wszelkie ciepłe i wilgotne trawy bądź krzewy na obrzeżach pól, łąk, dróg czy trawników. Po takich teren chodź z przykrytym ciałem – długi rękaw, czapka nie zaszkodzi. Używaj także preparatów odstraszających kleszcze, a po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało.