Czy podczas oglądania meczu piłkarskiego lub innych zmagań sportowych, zauważyliście, że niektórzy sportowcy mają na ciele długie kolorowe plastry? To żadna nowa moda, a forma terapii. Jak to działa?
Kinesiotapig, czyli plastrowanie dynamiczne
Wbrew pozorom ta metoda terapeutyczna nie jest świeża. Nazwa powstała od zbitki dwóch angielskich słów „kinesiology” (pol. kinezjologia, nauka o ruchu) oraz „taping” (pol. oklejanie taśmą). Została opracowana przed japońskiego doktora Kenzo Kasego już w latach 70-tych. Jednym z jego głównym założeń było stworzenie terapii, która nie będzie pomagać pacjentowi tylko po zabiegu w gabinecie, ale przyniesie długotrwały skutek. Tak powstały plastry regulujące napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji.
Zalety kinesiotapingu
Prawidłowo naklejona taśma usprawnia funkcjonowanie układu limfatycznego, powiększa zakres pracy mięśni, zmniejsza stany zapalne, a tym samym uśmierzając ból. Taśmy mają także wpływ na poprawną postawę. Same plusy, prawda? Do tego są przyjazne dla alergików – przypadki nietolerowania (podrażniona skóra, wysypka) są bardzo rzadkie. Efekt utrzymuje się przez długi czas po usunięciu plastrów. Terapia może być stosowana u osób w każdym wieku oraz przez kobiety w ciąży. Nie koliduje z innymi metodami ani aktywnością fizyczną. Jest również relatywnie tania w porównaniu do standardowych metod rehabilitacji i fizjoterapii.
Kinesiotapingu nie zaleca się osobom z problemami skórnymi, np. łuszczycą, niezagojonymi ranami, cierpiącymi na cukrzycę insulinozależną. Taśmy mogą również przeszkadzać w trakcie naświetleń.
Taśmy do kinesiotapingu są dostępne w sklepie medycznym Medicom. Doradzamy przy wyborze najlepszych dla pacjenta plastrów oraz przy ich aplikacji. Zapraszamy do naszego sklepu od poniedziałku do soboty.