Magiczne plastry, czyli kinesiotaping

Magiczne plastry, czyli kinesiotaping

Czy podczas oglądania meczu piłkarskiego lub innych zmagań sportowych, zauważyliście, że niektórzy sportowcy mają na ciele długie kolorowe plastry? To żadna nowa moda, a forma terapii. Jak to działa?

Kinesiotapig, czyli plastrowanie dynamiczne

Wbrew pozorom ta metoda terapeutyczna nie jest świeża. Nazwa powstała od zbitki dwóch angielskich słów „kinesiology” (pol. kinezjologia, nauka o ruchu) oraz „taping” (pol. oklejanie taśmą). Została opracowana przed japońskiego doktora Kenzo Kasego już w latach 70-tych. Jednym z jego głównym założeń było stworzenie terapii, która nie będzie pomagać pacjentowi tylko po zabiegu w gabinecie, ale przyniesie długotrwały skutek. Tak powstały plastry regulujące napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji.

Zalety kinesiotapingu

Prawidłowo naklejona taśma usprawnia funkcjonowanie układu limfatycznego, powiększa zakres pracy mięśni, zmniejsza stany zapalne, a tym samym uśmierzając ból.  Taśmy mają także wpływ na poprawną postawę. Same plusy, prawda? Do tego są przyjazne dla alergików – przypadki nietolerowania (podrażniona skóra, wysypka) są bardzo rzadkie. Efekt utrzymuje się przez długi czas po usunięciu plastrów. Terapia może być stosowana u osób w każdym wieku oraz przez kobiety w ciąży. Nie koliduje z innymi metodami ani aktywnością fizyczną. Jest również relatywnie tania w porównaniu do standardowych metod rehabilitacji i fizjoterapii.

Kinesiotapingu nie zaleca się osobom z problemami skórnymi, np. łuszczycą, niezagojonymi ranami, cierpiącymi na cukrzycę insulinozależną. Taśmy mogą również przeszkadzać w trakcie naświetleń.

Taśmy do kinesiotapingu są dostępne w sklepie medycznym Medicom. Doradzamy przy wyborze najlepszych dla pacjenta plastrów oraz przy ich aplikacji. Zapraszamy do naszego sklepu od poniedziałku do soboty.