Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Badania pokazały, że polskie dzieci w wieku szkoły podstawowej są grubsze niż ich rówieśnicy w USA. Liczby te ciągle rośną, a naukowcy zaczynają mówić o epidemii otyłości wśród młodych ludzi. Już teraz ten problem dotyka 14% dziewcząt i 20% chłopców. Specjaliści przewidują, że w przyszłości aż 40% z nich będą się z nią borykać jako osoby dorosłe. Jakie działania podjąć, aby uchronić dzieci od otyłości?
Co jest przyczyną otyłości u dzieci?
Przyczyn otyłości może być wiele. Najbardziej prawdopodobną jest zaburzenie równowagi pomiędzy spożyciem energii a jej wydatkowaniem. Oznacza to mniej więcej tyle, że osoby, które spożywają produkty z wysokim czynnikiem cukrów nie dość szybko spalają dostarczoną energię. Coraz częściej ten problem dotyka właśnie dzieci. Na przestrzeni ostatnich lat stały się one mniej aktywne, więcej czasu spędzają przed monitorem komputera lub telewizorem. Każda godzina dziennie spędzona przed telewizorem wiąże się z 2% wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia nadmiernej masy ciała u dziecka. Również w szkole niezbyt chętnie uczęszczają na zajęcia gimnastyczne, a rodzice im w tym pomagają, dostarczając zwolnienia. Otyłość to jednak duży problem u dzieci, a często opiekunowie i rodzice sami przyczyniają się do zwiększenia masy ciała u swoich pociech.
Otyłość w Polsce
Według badań, najczęstszymi przyczynami w przeciętnej polskiej rodzinie są:
1. Częste spożywanie fast-foodów i słodzonych napoi
2. Młodzież je zbyt mało warzyw i owoców
3. Brak aktywności fizycznej
4. Siedzący tryb życia
Choroby związane z otyłością dzieci
Otyłość zwiększa ryzyko rozmaitych chorób i problemów zdrowotnych. Często powikłania te są
nieuleczalne i mogą zmienić całe życie dziecka. W związku z gwałtownym wzrostem ilości otyłych młodych osób, lekarze starają się namawiać rodziców na pilnowanie swoich dzieci i zachęcanie ich do aktywnego i zdrowego trybu życia. Konsekwencje nieprawidłowej wagi w dzieciństwie odbijają się na całym dalszym życiu.
Najczęstsze przypadki schorzeń, z którymi borykają się otyłe dzieci:
– stłuszczenia wątroby,
– astma,
– schorzenie układu szkieletowo-mięśniowego i ortopedycznego,
– bezdech senny,
– nadciśnienie,
– nieprawidłowa tolerancji glukozy
– cukrzyca typu 2.
Czy moje dziecko jest otyłe?
Zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań, trzeba upewnić się, że problem w ogóle istnieje. Musisz sprawdzić, czy, i w jakim stopniu, waga twojego dziecka odbiega od normy. Można znaleźć wiele testów BMI, które pozwolą zorientować się czy należy interweniować, czy nie. Nawet jeśli wyniki będą przewyższać normę, nie warto panikować. Takie „badanie” jest tylko i wyłącznie orientacyjne i nie należy traktować go jako źródło faktycznej wiedzy. Żeby uzyskać tę pewność, powinieneś skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Specjalista odpowie na twoje pytania i pomoże dobrać odpowiednią dietę dla organizmu dziecka i jego stylu życia.
Zmień swoje nawyki
Leczenie nadwagi lub otyłości u dziecka obejmuje całą rodzinę. Aby dziecko miało motywację do
odchudzania – sposób odżywiania powinni zmienić wszyscy domownicy. Dotyczy to zarówno diety, ćwiczeń, jak i wyzbycia się szkodliwych nawyków. Zachęci to do podejmowania wyzwań i poprawy stanu zdrowia, jak i zbliży do siebie członków rodziny.
Jak zapobiegać otyłości u dzieci?
Dziecko od najmłodszych lat powinno mieć zapewnione wszystkie potrzebne mu witaminy i składniki odżywcze. Zapewni mu to bezpieczny start w przyszłość. U nastolatków warto jest promować aktywność fizyczną i zdrowy styl odżywiania, a także ograniczenie biernego spędzania czasu. Powinna się w to angażować cała rodzina, z której dzieci biorą przykład. Często bowiem dzieci kontynuują nabytą wiedzę rodziców i ich doświadczenie w swoim dorosłym życiu.