Każdy, kto poważnie podchodzi do biegania, powinien zdawać sobie sprawę z możliwych kontuzji, jakie na niego czekają. Jedną z nich jest paluch biegacza, czyli kontuzja pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Czym się objawia i jak sobie z nim radzić?
Paluch biegacza – przyczyny
Paluch darniowy, bo tak też jest nazywana ta przypadłość, często spotyka osoby, które dużo chodzą lub biegają. To przeszywający ból w dużym palcu u nogi pojawiający się w momencie stawiania kroku. Przyczyną jest zbyt mocne zgięcie grzbietowe stawu śródstopno-paliczkowego palucha prowadzące do jego usztywnienia. Zwyrodnienie może być wynikiem biegania po niewłaściwym podłożu i w niewłaściwym obuwiu, przeciążenie stopy lub jej ciągłe napięcie, inne kontuzje lub schorzenia, np. reumatoidalne zapalenie stawów.
Oprócz odczuwania bólu paluch biegacza charakteryzuje się obrzękiem w okolicy stawu, zaczerwienieniem, sztywnością uniemożliwiającą pełne zgięcie stopy. Rozróżnia się trzy stopnie kontuzji: mały ból bez obrzęku, doskwierający ból i obrzęk, ból i obrzęk uniemożliwiający normalne chodzenie.
Jak zapobiegać i leczyć paluch biegacza?
Jest kilka sposobów na walkę z paluchem darniowym. Warto wykorzystać taping lub ortezę w celu częściowego usztywnienia grzbietu stopy i stawu śródstopno-paliczkowego. Można też zastosować specjalne wkładki ze sprężystej stali. Jednak podstawą w profilaktyce i leczeniu palucha biegacza jest przede wszystkim wygodne, prawidłowo wybrane obuwie stabilizujące stopę.
Warto oddać się w ręce specjalisty fizjoterapeuty. Dodatkowo staw należy rozluźniać masażami oraz nie nadwyrężać go (aktywność fizyczna nie jest wskazana). Jedynie w ostateczności, gdy inne metody zawodzą, lekarz podejmuje decyzję o operacji. Długość leczenia i rehabilitacji zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia.
Powrót do treningów
Dopiero po całkowitym wyleczeniu kontuzji i zniknięciu bólu można ponownie zacząć trenować. Jednak zanim wskoczymy na wysokie obroty, warto powoli przyzwyczajać stopę do aktywności fizycznej, jednocześnie wprowadzając pewne zmiany, czyli: zmiana trasy na przyjaźniejszą, zakup profesjonalnego obuwia, masaże stóp po wysiłku itd.