Starzenie się społeczeństwa to jeden z największych problemów, z jakim Europa będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. Szacuje się, że około 2050 roku osoby w wieku 60-79 lat będą stanowić 25% ludności Unii Europejskiej. Warto już teraz pochylić się nad zagadnieniem ruchu osób starszych – niesie on bowiem same zalety.
Klucz do 'succesful ageing’
Aktywność ruchowa to klucz do czegoś, co Amerykanie nazywają 'succesful ageing’ (tzw. pomyślne starzenie się). Siedzący tryb życia, powszechny u starszych osób, niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu – m.in. układu krążenia czy układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest, by czynności ruchowych nie ograniczać jedynie do tych, których wymaga zajmowanie się domem – sprzątanie, zakupy, przygotowywanie posiłków.
Jednym z czynników wpływających na jakość życia jest wydolność tlenowa. Parametr maksymalnego pochłaniania tlenu, zmniejsza się około 10% na dekadę od 25 roku życia. Trening fizyczny może zdecydowanie opóźnić ten proces. Nawet niewielkie zwiększenie wydolności tlenowej może wydłużyć okres sprawności fizycznej o 6-7 lat.
Jakie ćwiczenia mogą wykonywać osoby starsze?
- Nordic walking – podczas treningu z kijkami pracuje około 90% mięśni ciała, można go z powodzeniem uprawiać przez cały rok. To także świetna forma integracji. W miastach z powodzeniem funkcjonują grupy zrzeszające miłośników nordic-walking, którzy umawiają się na wspólne treningi. Sporo jest wśród nich właśnie osób starszych.
- Pływanie – badania potwierdziły, że ta forma aktywności fizycznej pomaga osobom z nadciśnieniem krwi. Wpływa też korzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
- Jazda na rowerze – godzina jazdy pomaga spalić około 500 kalorii, a regularne przejażdżki – kilka razy w tygodniu przyczynią się do spadku tzw. „złego cholesterolu”.
- Rozciąganie się – to forma aktywności, którą możemy spokojnie uprawiać w domu. Najważniejsza jest regularność. Nawet 10 minut stretchingu dziennie może znacznie przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Trening siłowy – spowoduje wzrost masy mięśniowej, co korzystnie wpływa na codzienne czynności, takie jak chodzenie czy dźwiganie zakupów.
Korzyści dla zdrowia i psychiki
Aktywność ruchowa wpływa także korzystnie na sprawność umysłową starszych, co potwierdzają wieloletnie badania naukowców przeprowadzone na grupie osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że aktywność ruchowa może być świetnym sposobem na walkę z samotnością. Wspólne treningi to okazja do poznania osób w podobnym wieku, co pozwala nie tylko wzajemnie się motywować (choćby w nieopuszczaniu zajęć), ale jest także świetną okazją do rozmowy i wspólnego spędzania czasu.