Białe szaleństwo na nartach przerwał Ci uraz? Krwiaki, opuchlizna i zasinienie to najczęstsze objawy takich dolegliwości. Nie zawsze jednak oznaczą one tę samą kontuzję. Zobacz, jak odróżnić stłuczenie od skręcenia i zwichnięcia, by wiedzieć, jak zminimalizować towarzyszące im dolegliwości i szybciej wrócić do formy.
Stłuczenie stawu
Stłuczenie to najmniej groźny uraz stawu, najczęściej jest ono wynikiem upadku lub uderzenia. Towarzyszy mu przede wszystkim ból, zasinienie oraz otarcie naskórka. Postępowanie w przypadku stłuczenia nie jest skomplikowane i nie wymaga interwencji lekarza: wystarczą dostępne w aptekach preparaty przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, można stosować również stabilizatory unieruchamiające miejsce kontuzji.
Uwaga – ciepłe okłady to dobry sposób na regenerację tkanek, jednak można je wykonać dopiero po ustąpieniu opuchlizny.
Skręcenie stawu
Skręcenie to nieco bardziej rozbudowana kategoria, do której zaliczane są:
- naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł – czyli skręcenie pierwszego stopnia,
- rozerwanie torebki stawowej – czyli skręcenie drugiego stopnia,
- rozerwanie torebki stawowej i więzadeł – czyli skręcenie trzeciego stopnia.
Również skutki urazu są bardziej dokuczliwe, a ich minimalizowanie wymaga ingerencji specjalisty, który powinien zdecydować o usztywnieniu stawu gipsem, stabilizatorem lub opaską uciskową. Najbardziej narażone na skręcenia jest staw skokowy i kolanowy. Do urazów dochodzi wskutek złego ustawienia kończyny na nierównym podłożu, upadku lub niefortunnego skoku.
Skręcenie stawu można poznać bo siniaku w obrębie uszkodzonego stawu, silnym bólu i opuchliźnie. Leczenie wymaga zimnych okładów oraz leków przeciwobrzękowych.
Zwichnięcie stawu
Zwichnięcie to poważny uraz, powodujący zmianę ułożenia kości. W tym przypadku interwencja lekarza jest już nie do uniknięcia – przemieszczone kości, o ile same nie wrócą na prawidłową pozycję, muszą zostać nastawione przez chirurga. Unieruchomieniu podlega cały staw, a uszkodzone więzadła i mięśnie muszą zostać operacyjnie zrekonstruowane.
Zwinięciu stawu towarzyszą: opuchlizna, ból, zasinienia i krwiaki. Najbardziej charakterystycznym objawem są zniekształcenia spowodowane przez przemieszczone kości.