Właściwa opieka nad seniorem

Właściwa opieka nad seniorem

Starzejący się członek rodziny wymaga większej uwagi i opieki, która często budzi wśród niedoświadczonych domowników bezradność. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie seniora, aby zapewnić mu maksymalny komfort i dobre samopoczucie.

Wsparcie psychiczne

Starość, choroby i związane z nimi ograniczenia to nowa sytuacja nie tylko dla członków rodziny, ale także dla samego seniora. Osoby, które do tej pory były bardzo aktywne, mogą źle znosić fakt, że muszą więcej czasu spędzać w łóżku lub poruszać się na wózku inwalidzkim. Zależność od innych osób nawet przy wykonywaniu najdrobniejszych czynności również może negatywnie wpływać na samopoczucie osoby starszej. Coraz częściej seniorów dotyka także depresja, wynikająca nie tylko z pogarszającego się zdrowia, ale również braku bliskich osób, zajęć w ciągu dnia i trudnej sytuacji finansowej. Dlatego wsparcie członków rodziny jest niezwykle ważne, aby pomóc seniorowi zaakceptować nowy styl życia i zmiany, jakie zachodzą w jego organizmie.

Prawidłowa dieta

Zasady żywienia osób starszych różnią się od tych, do których powinny się stosować osoby młodsze. Często są one zależne od stanu zdrowia i chorób, na które cierpi senior, dlatego warto skonsultować z lekarzem dietetyczne zalecenia dla osoby starszej. Dania powinny być odpowiednio rozdrobnione ze względu na częste problemy z uzębieniem. Nie powinno w nich zabraknąć błonnika, białka i węglowodanów. Niezbędne witaminy dla seniora to witamina A, E i C, które działają przeciwutleniająco i chronią przed wieloma chorobami i nowotworami. Równie ważna jest witamina D, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Co zatem powinien jeść senior? Przede wszystkim solidną porcję warzyw i owoców, ryby morskie, chude mięso i wędliny, a także produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, kasze, produkty zbożowe.

Woda

Seniorzy nie odczuwają pragnienia proporcjonalnie do zapotrzebowania, więc są bardziej narażeni na odwodnienie. Ich organizm produkuje także mniej śliny, więc brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może prowadzić do zaburzenia trawienia i chorób jamy ustnej. Problemy te mogą potęgować leki, działające moczopędnie. Eksperci zalecają osobom starszym wypijanie przynajmniej 2,5 l płynów dziennie – najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Kolorowe, słodkie napoje z gazem powinny całkowicie zniknąć z codziennego menu seniora.

Aktywność fizyczna

Starsze osoby nie powinny rezygnować z aktywności fizycznej. Może się ona ograniczać do półgodzinnego spaceru dziennie czy ćwiczeń rehabilitacyjnych w łóżku, jednak powinna być na stałe wpisana do dziennego grafika. Jeśli osoba starsza może sobie na to pozwolić, warto aby zapisała się na basen, jogę lub inne zajęcia, nie wymagające forsowania organizmu. Pamiętać należy, że nawet osoby z trudnościami w poruszaniu się, mogą wybierać się na spacery – może to umożliwić laska inwalidzka albo podpórka rehabilitacyjna. Warto podejmować wysiłek, ponieważ regularne ćwiczenia poprawiają metabolizm, zwiększają odporność organizmu, uelastyczniają ciało, a także pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie.

Ułatwienia w codziennym życiu

W dążeniu do zapewnienia seniorowi komfortu niezwykle ważne są urządzenia i produkty medyczne, które ułatwią codzienne poruszanie się i wykonywanie stałych czynności. Na przykład, bezpieczny kubek na zimne i ciepłe napoje, który umożliwia spożywanie napojów w pozycji leżącej, jest żaroodporny i może być używany w kuchence mikrofalowej. Osoby z bólami pleców, osteoporozą, cukrzycą czy otyłością docenią lekkie i bardzo wygodne obuwie medyczne wykonane z bawełny, wyposażone we wkładki obniżające nacisk na kręgosłup i kostki, poprawiając krążenie krwi. Na bóle pleców dobrym rozwiązaniem jest także poduszka ortopedyczna lędźwiowa, która zapewni prawidłowe ułożenie dolnego odcinka kręgosłupa podczas siedzenia.

Niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest natomiast antypoślizgowa mata pod prysznic. Seniorom z trudnościami w poruszaniu się warto zapewnić obrotowy taboret prysznicowy, który umożliwi im samodzielne kąpiele.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób możesz ułatwić codzienne czynności starszej osobie z Twojej rodziny, zasięgnij opinii specjalisty – lekarza albo rehabilitanta. Odwiedź także jeden z naszych sklepów, w których nasi wykwalifikowani pracownicy podpowiedzą, co zrobić, aby pomóc seniorom cieszyć się życiem.