Cukrzyca bywa nazywana chorobą cywilizacyjną. Zmaga się z nią wielu z nas, dlatego świadomość tego, jak odpowiednio pobierać krew do pomiarów powinna być powszechną wiedzą. Zobacz, w jaki sposób odpowiednio stosować glukometry, by móc uzyskać wiarygodne wyniki:
- Do badań używaj wyłącznie nakłuwaczy, nie zwykłych igieł. Dołączone do specjalistycznych urządzeń nakłuwacze sprawiają, że badanie jest niemal bezbolesne, a przede wszystkim unikasz w ten sposób ryzyka zanieczyszczenia ranki.
- Nigdy nie pożyczaj glukometru innym osobom, ponieważ ryzykujesz przeniesie zakażeń poprzez krew. To Twoje osobiste urządzenie!
- Wymieniaj igłę po każdym ukłuciu, nawet jeśli musisz powtórzyć je kilkukrotnie w ramach jednego badania (na przykład w przypadku błędów).
- Zanim dokonasz nakłucia, dokładnie umyj dłonie ciepłą wodą z mydłem. Ogrzejesz krew, by móc uzyskać odpowiednio dużą kroplę krwi. Po badaniu ponownie umyj ręce, wysusz je.
- Krew pobieraj z trzeciego, czwartego lub piątego palca (obu dłoni). Jeśli jednak decydujesz się na nakłucie palca wskazującego lub kciuka, wybierz rękę niedominującą.
- Przed badaniem nie dezynfekuj palców.
- Jeśli „wygodnie Ci” pobierać krew z jednego miejsca, nie obawiaj się, że utracisz zdolność odczuwania dotyku lub bólu. Możesz swobodnie kontynuować pobór krwi, ponieważ ewentualnemu osłabieniu ulegnie jedynie uczucie nacisku.
- Glukometr wysokiej jakości zwykle „radzi” sobie z odczytem nawet przy niewielkiej kropli krwi. Jeśli jednak jest jej na tyle mało, by uniemożliwiało to wykonanie badania, nie wyciskaj jej, ponieważ wydobędziesz nie tylko krew, ale również płyn tkankowy o większym stężeniu glukozy – pomiar będzie zafałszowany.
- Jeśli uzyskałeś zbyt małą kropę, sprawdź regulację głębokości ukłucia. Możesz również ogrzać dłoń wodą i wykonać lekki masaż ręki od ramienia aż do dłoni.
- Jeśli z różnych powodów nie jesteś w stanie pobrać krwi z palców, możesz nakłuć płatek ucha, kłąb kciuka, przedramię lub powierzchnię brzucha. Wybrane glukometry mają dodatkową nakładkę, która ułatwia wykonanie badania w miejscach alternatywnych.