Człowiek wykonuje blisko 600 ruchów szyją na godzinę. W dodatku utrzymuje głowę, która waży średnio 3 kg. Nic dziwnego, że szyja często narażona jest na bóle. Jak zmierzyć się z tą dolegliwością?
Przyczyną bólu szyi może być ogólne zmęczenie fizyczne, stres lub zwykłe przewianie. Z takim bólem radzimy sobie w miarę przyzwoicie, wykonując określone ćwiczenia czy masując sobie wybrane partie karku. Może się jednak zdarzyć, że ból spowodowany stresem lub przeciążeniem stanie się na tyle przewlekły, że będziemy potrzebować leczenia specjalisty. Jak tego uniknąć?
Jakie są przyczyny bólu szyi?
Nasza szyja nie lubi siedzącego trybu życia i wymuszonych pozycji. Praca przy biurku, jazda samochodem, siedzenie przed komputerem… jest sporo powodów, przez które nasz kark odczuwa zmęczenie. W konsekwencji jesteśmy narażeni na jego częste dolegliwości. Bóle kręgosłupa szyjnego mogą mieć charakter napadowy lub stały. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zlekceważenie takiej dolegliwości może przynieść przykre konsekwencje. Taki ból może mieć różne objawy, od zaburzeń snu, przez zawroty głowy po nawet mdłości.
Ból szyi nie jest domeną wyłącznie starszych osób, choć ta dolegliwość nasila się znacznie po 50. roku życia, kiedy zespół szyjny pojawia się w wyniku ucisku tętnic kręgowych, a także niektórych nerwów. Bóle mogą być spowodowane również przez niszczenie chrząstek kręgowych.
Inną kwestią jest dieta. Jeśli w naszym menu brakuje magnezu czy witamin z grupy B, możemy być bardziej narażeni na pojawianie się bólów w szyjnej części kręgosłupa. Zbyt bierny tryb życia również nie pomaga w walce z dolegliwościami tego typu – możemy rozleniwić cały układ mięśniowy kręgosłupa.
Ucisk w szyi? Może to być uszkodzenie jednego z kręgów
Kręgosłup szyjny to bardzo ważny element naszego organizmu. Składa się on z siedmiu kręgów, z czego pierwszy (szczytowy) podtrzymuje czaszkę, a drugi (obrotowy) umożliwia poruszanie głową w górę, w dół oraz na boki. Ponadto przez otwory w kręgach biegną nerwy. Gdy jeden z kręgów szyi będzie uszkodzony, wówczas może uciskać nerw. Kręgi trzeci, czwarty, piąty i szósty są najbardziej narażone na urazy i zwyrodnienia.
Jak zapobiec bólowi szyi?
Kołnierz ortopedyczny sposobem na bóle szyi? Dowiedz się więcej o produkcie w naszym sklepie
Jeśli bóle szyjne występują dość często i znacznie się nasilają, warto udać się do specjalisty. Zlekceważenie objawów może przykro się dla nas zakończyć. Ból może być przyczyną poważnych schorzeń, takich jak: zaburzenia rozwoju kręgosłupa, choroby zapalne czy metaboliczne. Natomiast jeśli dolegliwości są sporadyczne i spowodowane przemęczeniem, warto ograniczyć obciążenia kręgosłupa i wzmocnić układ mięśniowy odpowiednimi ćwiczeniami.
Unikajmy więc długotrwałych pozycji głowy w zgięciu oraz w wyproście. Stosujmy prawidłową pozycję podczas czytania i pracy przy komputerze tak, aby głowa była wyprostowana, plecy i lędźwie podparte a łokcie odpoczywały na podparciu. Od czasu do czasu dobrze jest ćwiczyć mięśnie karku. Najprostszym z nich jest wysunięcie głowy do przodu i cofnięcie do tyłu z równomiernym ściągnięciem łopatek. Każdy rodzaj gimnastyki, jaki wykonujemy przy użyciu barków, karku i ramion może poprawić nasze samopoczucie i odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa. Nie zapominajmy również o zrównoważonej diecie. Jeśli w naszych jadłospisie brakuje produktów bogatych w żelazo czy witaminy z grupy B, warto je dostarczać w postaci suplementów.