Pierwsza pomoc przy kontuzji

Pierwsza pomoc przy kontuzji

Najbardziej narażone na kontuzje są osoby aktywne fizycznie, ale złamanie, skręcenie lub naciągnięcie mięśnia może się zdarzyć nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji pomóc poszkodowanemu i ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Naciągnięcie

Nagły ruch lub dźwignięcie może powodować zbyt mocne rozciągnięcie włókien lub ścięgien. Może też doprowadzić do ich zerwania. Przy takim urazie powinien pomóc zimny okład. Jeśli jednak ból się nasila lub nie ustępuje w ciągu kilku dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

Skręcenie

Skręcenie to nadmierne rozciągnięcie wiązadeł, które najczęściej dotyka staw skokowy, kolanowy i nadgarstek. Uraz powoduje trudności w poruszaniu kończyną, ból oraz obrzęk. Miejsce to należy zabezpieczyć – najlepiej nada się do tego opaska uciskowa lub temblak – oraz schładzać zimnym okładem. Jeśli obrzęk jest znaczny, a miejsce urazu pokrywa siniak, warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie doszło do złamania. Może być konieczna także orteza, która pełni funkcje usztywniające albo stabilizator podtrzymujący stawy. 

Złamania

Złamanie może być zamknięte lub otwarte. W obu przypadkach należy usztywnić złamane miejsce oraz jak najszybciej przewieźć poszkodowanego do szpitala. Usztywniając złamanie, trzeba pamiętać, aby między przedmiot służący do usztywniania (patyk, deseczkę, etc.) a kończynę włożyć miękki materiał i tak zabezpieczyć chore miejsce, aby nie zahamować przepływu krwi. Zimny okład pomoże zniwelować ból w drodze do lekarza. 

Nie unikaj lekarza

Pierwsza pomoc ma na celu zabezpieczenie kontuzji i upewnienie się, że nie dojdzie do dalszych obrażeń. Bez względu na rodzaj urazu, koniecznie należy udać się do lekarza i skonsultować z nim swój stan zdrowia. Krótkie badanie i prześwietlenie pozwolą ustalić, czy konieczne są dalsze kroki, które wyeliminują ewentualne powikłania. Zerwane ścięgno czy źle zrośnięta kość mogą mieć dalsze konsekwencje dla zdrowia, jeśli nie zostaną w porę rozpoznane. Równie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie dalszego leczenia. Wskazane zabezpieczenie, jak orteza czy kołnierz ortopedyczny, pozwolą na szybkie zniwelowanie skutków kontuzji i prawidłowe zrośnięcie się kości oraz zabezpieczenie stawów i ścięgien.