Rozciąganie mięśni jest ważne, jednak kiedy powinno być wykonywane? Czy rozciąganie i rozgrzewka to to samo? Jakie ćwiczenia należy wykonywać? Dzisiaj przedstawiamy wszystkie istotne informacje na temat rozciągania.
Rozciąganie tylko po
Profesjonalni sportowcy dobrze wiedzą, że rozciąganie statyczne powinno następować tuż po wykonanym treningu. Stretching przed nie poprawia elastyczności mięśni, nie rozgrzewa ich, a może prowadzić do ich osłabienia i szybkości reagowania. Dlatego osoby nastawione na wynik nie powinny przed zawodami czy meczem rozciągać mięśni, tylko znaleźć inną formę rozluźnienia, np. słuchając muzyki czy rozmawiając z kimś czy wykonując ćwiczenia w ruchu (rozciąganie dynamiczne), np. skacząc, robiąc wypady, machając rękoma lub nogami.
Sam stretching nie ma jednak wpływu na kontuzje – nie zwiększa ani nie zmniejsza ryzyka ich występowania. Aczkolwiek jest jeden powód, dla którego warto rozciągnąć się przed treningiem. Jeśli po ostatnich ćwiczeniach czujemy sztywność mięśni, mamy tzw. zakwasy, warto poświęcić chwilę na stretching, które je rozluźni i przygotuje do pracy.
Warto się rozciągać
Za to rozciąganie statyczne po wykonanym treningu przyspiesza regenerację, dlatego należy o nim zawsze pamiętać. Długa praca mięśni powoduje ich skurcz, a tym samym słaby przepływ krwi. Stretching przywróci im równowagę, poprawi zakres ruchu. Niewykonanie serii ćwiczeń może powodować przykurcze, zakwasy i ból.
Decyzja należy do Ciebie
Ilu ekspertów, tyle opinii. Specjaliści podzielili się na dwa obozy – zwolenników i przeciwników rozciągania przed treningiem. Jednak większość z nich zgodnie twierdzi, że decyzja należy do samego zainteresowanego (mimo wyników przeprowadzonych badań sami najlepiej znamy swoje ciało i wiemy, czego potrzebuje w danym momencie), a stretching po jest obowiązkowy.