Z nieprawidłową postawą warto walczyć, ponieważ jej skutki na zdrowie mogą być ogromne. Prostowanie pleców trzeba ćwiczyć już w dzieciństwie, aby garbienie się nie stało się przyzwyczajeniem.
Jakie są skutki garbienia się
Nieprawidłowa postawa może doprowadzić do skrócenia klatki piersiowej oraz osłabienia mięśni grzbietu, co z kolei ma dalsze konsekwencje dla naszego zdrowia. Jedną z nich jest zaburzenie procesu trawienia i pogorszenie metabolizmu. W wyniku garbienia się do mózgu oraz komórek ciała dociera także zbyt mała ilość tlenu, co negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Brak energii, pogorszenie się nastroju oraz senność – wszystko to może być konsekwencją nieprawidłowej postawy. Innymi dolegliwościami, związanymi z garbieniem się, są: ból pleców między łopatkami, problemy z oddychaniem, bóle szyi i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ból w klatce piersiowej.
Przyczyny nieprawidłowej postawy
Garbienie się często wynika z przyzwyczajeń, jakie wyrobiliśmy sobie już w okresie dzieciństwa lub dojrzewania, dlatego rodzice powinni być czujni i sprawdzać, czy ich pociecha prawidłowo stoi oraz siedzi, szczególnie przy odrabianiu lekcji lub zabawie. Czasami przyczyną garbienia się jest stres, na jaki narażone jest dziecko – w jego wyniku przyjmuje pozycję obronną i zaokrągla plecy. Nieprawidłową postawę może powodować także wrodzone zaburzenie napięcia mięśni. W takiej sytuacji ważne jest wczesne wykrycie przypadłości i zgłoszenie się do fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii.
Sposoby na garbienie się
Prawidłowa postawa to ściągnięte łopatki, wciągnięty brzuch, proste plecy i napięte pośladki. Staraj się w ciągu dnia korygować w ten sposób swoją postawę, np. idąc do pracy, siedząc przed komputerem, stojąc w kolejce do kasy. Jeśli pracujesz na siedząco, rób sobie krótkie, pięciominutowe przerwy – najlepiej co godzinę, aby wyprostować nogi, chwilę pochodzić. Co jakiś czas przez minutę wykonuj także ćwiczenia rozciągające i rozluźniające: przeciągaj głowę w lewo i prawo, wytrzymując chwilę w pozycji, skręcaj tułowiem w obie strony, obejmij oparcie siedzenia obiema rękami, prostując kręgosłup i wyciągając go, ściągaj łopatki. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, skorzystaj ze stabilizatora korygującego postawę. Pas prostujący to wygodne rozwiązanie, które koryguje wady postawy oraz unieruchamia obojczyk. Warto połączyć stosowanie stabilizatora z ćwiczeniami korekcyjnymi. U dzieci takie połączenie daje zazwyczaj bardzo szybkie rezultaty.
Aktywny tryb życia
Pamiętaj, że wiele problemów ze zdrowiem pomagają rozwiązać ćwiczenia oraz sport. Dobierz trening do swoich możliwości i ćwicz regularnie. Wybierz zestawienia, które wzmacniają mięśnie pleców i odcinka lędźwiowego oraz rozciągają kręgosłup i uelastyczniają go. Staraj się unikać siedzenia przed telewizorem – wybierz się na spacer lub przejażdżkę rowerem. Przede wszystkim jednak ogranicz ilość czasu, jaką spędzasz w pozycji siedzącej. Jeśli czujesz, że musisz odpocząć, pozycja leżąca będzie znacznie bardziej komfortowa dla Twojego kręgosłupa.