Ucisk może być kojarzony z poczuciem dyskomfortu, jednak odpowiednio stosowany jest również kluczem do walki z wieloma dolegliwościami układu żylnego. Ten szczególnego rodzaju ucisk wynika z użycia specjalistycznych rozwiązań, a ich efekty są bardzo zadowalające.
Choroby układu żylnego dotyczą wielu z nas. Często towarzyszą one osobom wykonującym konkretny, wymagający jednostajnej pozycji, zawód, na przykład kierowcom. Wskazaniem do leczenia są również obrzęki pojawiające się podczas ciąży, żylaki, syndrom pozakrzepowy, a także otyłość. Profilaktyka wymaga nie tylko stosowania farmaceutyków, ale również dodatkowych rozwiązań. Najbardziej skutecznym narzędziem w walce z zakrzepicą czy żylakami są wyroby uciskowe (w tym bandaże, rajstopy i pończochy), które regulują przepływ krwi w konkretnym obszarze.
Co wybrać?
Wyroby uciskowe dostępne są one w 4 stopniach kompresji, od najsłabszej (1 stopień), do największej (4 stopień). Dobór jest zależny od stopnia zaawansowania dolegliwości. Warto zaznaczyć, że najczęściej są one dostępne w neutralnym, cielistym kolorze, a po założeniu dopasowują się do kształtu ciała, dzięki czemu nie wpływają nadmiernie na codzienne funkcjonowanie i dobór odzieży.
Jak stosować pończochy medyczne?
Prawidłowo skierowany ucisk ma działanie prozdrowotne i usprawnia funkcjonowanie żył. Aby uzyskać pozytywny efekt, pończochy uciskowe należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który udzieli niezbędnych wskazówek na temat ich działania i zakładania. Podstawa to konsekwentne działanie – ucisk powinien być stosowany możliwie najdłużej, przez cały dzień. Wiele zależy więc od samozaparcia osoby cierpiącej na dolegliwości układu żylnego.
Uwaga!